Sportrehabilitáció
Fáj a térded, vállad? Elszakadt egy izmod? Eltörött a csontod? Elszakadt valamelyik ízületi szalagod? Vagy netán medvepuszit kaptál? Vagy fogalmad sincs mitől, de fáj?
Számtalan sérülés érhet egy sportolót. A sérülés miatt rövidebb-hosszabb időre kiesik a sportspecifikus edzésekből, ami nem csak a fizikai állapotban okoz változást, hanem lelkileg is megterheli a sportolót, főleg, ha profi szinten ebből él. Egy sérülésből visszatérni teljes értékűként, rengeteg tényezőtől függ. Ha nem megfelelő a rehabilitáció üteme, akkor nagy az újrasérülés lehetősége.
A rehabilitáció már a sérülés bekövetkeztének pillanatától megkezdődik. Fontos, hogy az akut ellátás milyen minőségű, hogy helyesen legyen megítélve a sérülés súlyossága, megfelelő diagnózis legyen felállítva. Hiszen erre fog épülni a sportrehabilitáció.
Minden kis sérülést és tünetet komolyan kell venni! Nem véletlenül jelez a szervezet!
A rehabilitáció általában teamben történik. A sportorvos felállítja a diagnózist, intézi a szükséges vizsgálatokat és ha kell a műtétet. A gyógytornász különböző manuális technikákkal, passzív-aktív tornával a megfelelő mozgásminta eléréséig foglalkozik a sérülttel. Majd bekapcsolódik az erőnléti edző és szakedző a munkába, hogy a teljes terhelhetőséget elérjük.
Én személy szerint nagy hangsúlyt fektetek a stabilizálásra. Hiszem és vallom, hogy az instabilitás mindig a dinamizmus rovására megy. Miért vegyünk el a dinamikából energiát a stabilizálásra, ha az megfelelő gyakorlatokkal, edzéssel erősíthető?
Mivel nincs két egyforma ember, pláne nincs ugyanolyan sérülés, ezért mindenkit egyénileg kezelek. A rehabilitáció során folyamatosan vizsgálom és tesztelem a különböző asszimetriákat, kényszer tartásokat, amiket a sérülés okozhatott következetesen, bárhol a mozgásrendszerben. Ezeket korrigálni kell, hogy a mozgásminta minél tökéletesebb legyen, ne okozzon sehol túlterhelést a szervezetben.
Az az érzés, amikor újra „versenyben” látod a sportolódat, felbecsülhetetlen!