Köpöly terápia
A köpölyözés egy ősi terápia.
Különböző nagyságú, harang vagy kúp alakú csésze, melyet manapság üvegből, műanyagból vagy szilikonból
készítenek.
A gyógyítás során vákuumot hoznak létre a köpölyben, amit aztán felhelyeznek a bőrre. A vákuum szívóhatása vérbőséget okoz az adott területen, ami javítja a vérellátást, nyirokkeringést és beindítja a méreganyagok elszállítását.
A kötőszöveti letapadások a köpöly terápia segítségével lazulnak, "felszakadnak", nő a sejtek oxigén ellátottsága, anyagcseréje. Segíti a szövetek regenerálódását, ami a fájdalom csökkenését és a funkció javulását eredményezi.
A köpölyözések közül a legdrasztikusabb az úgynevezett nyúvasztás. Itt csak egy köpölycsészét használunk, amit az olajos bőrön csúsztatunk, a vákuum hatást végig fenntartva. Így a vákuum és a csúsztatás hatására nagy területen erős pontszerű szövetközti bevérzések keletkeznek, amelyek körülbelül egy hét alatt szívódnak fel, de gyógyító hatásuk ez idő alatt folyamatosan fennáll.
Száraz köpöly: a köpölyt alkoholos tisztítás után helyezzük a bőrre, 10-15 percre. Ez erősebb, kellemetlenebb érzés lehet, de jól segíti a mélyebb izomletapadások oldását.
Villám köpöly: A kezelni kívánt testrészre felhelyezett köpöllyel együtt speciális tornagyakorlatokat végeztetünk, ami fokozza a kötőszövetek nyújtását.
Mikor ajánljuk a köpöly alkalmazását:
- periféria keringésének javítása (hideg láb, cukorbetegek lábsérülései stb.)
- traumák utáni bőrregeneráció – hegek, sérülések kezelése
- mobilizálásra, beszűkült mozgáspálya esetén (pl. befagyott váll)
- izomfájdalmakra, fájó izomcsomókra, trigger-pontokra
- beszűkült, kötött izmokra
- ízületi fájdalmakra
- immunfolyamatok javítására
- mozgáshiány által keletkezett fájdalmakra
Mikor nem javasolt a köpöly terápia:
- bőrdaganat esetén
- magas láz esetén
- nagyfokú szívelégtelenségnél
- vérzékeny betegeknél, menstruáció alatt
- erősen vegetatív, labilis betegnél
- heveny fertőző betegség esetén
- áldott állapotban a has és derék tájékánál
- gyomorfekély és TBC esetén
Megelőzésként félévente vagy évente 8–10 kezelésből álló kúra ajánlott.
A művelet olykor fájdalommal és a bőr átmeneti elszíneződésével jár, ám jótékony, felszabadító hatása szinte azonnal észlelhető. A megfelelően működő kötőszövetek nem csak a mozgáshoz elengedhetetlenek, hanem az egészséges immunrendszerhez is. A felszabadult méreganyagok a májon és a vesén keresztül a vizelettel távoznak a szervezetből. Ezért is fontos a köpölyözés után megfelelő mennyiségű jó minőségű víz fogyasztása, hogy segítse és gyorsítsa a méreganyagok távozását a szervezetből.